Szkolenie NoVo Alexandryjskie

Już po raz piąty mundurowi z Zespołu Szkół nr 3 organizowali szkolenie proobronne z medycyny pola walki, ratownictwa wodnego i drogowego oraz zielonej taktyki.

W dniach od 17-18 marca w puławskiej mundurówce szkoliło się 38 uczniów i członków organizacji proobronnych. Celem szkolenia było zdobycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki jak i w cywilu a także wykonanie zadania taktycznego w terenie.

Instruktorzy z Siedlec, Tarnobrzega, Lublina i Puław na zajęciach uczyli przyszłych mundurowych niezbędnych czynności do wykonania zadania z orientacji i pierwszej pomocy w terenie. Szkolenie rozpoczęło się o godz. 17:00 od przedstawienia planu i celów zajęć. Pierwsze zajęcia odbyły się z przypomnienia sobie musztry i regulaminów. Poprowadził je jak zwykle niezastąpiony w tej tematyce plut. Paweł Pułym.
Sierż. Konrad Dziekanowski na swoich zajęciach nauczył kadetów obsługiwania radiostacji i nadawania zaszyfrowanych wiadomości (podziękowania dla Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego za udostępnienie sprzętu).
– Ta umiejętność bardzo przydaje się naszym uczniom, gdyż często pracujemy z różnymi służbami mundurowymi i musimy umieć porozumiewać się drogą radiową – mówi opiekun uczniów Mariusz Marek.
Na zakończenie dnia odbyły się zajęcia z Krav Maga i samoobrony. W tej tematyce niezastąpionym i niezwykle wymagającym instruktorem był sierż. Łukasz Cimek, który pokazał i nauczył uczestników kursu podstawowych technik interwencji, walki i obrony przed napastnikiem.
Przed snem uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na dwa plutony. Pierwszy pluton dowodzony był przez kpr. (KK) Rafała Jabłońskiego a jego przełożonym był plut. Jakub Kołodziej. Drugi pluton objęła kpr. (KK) Angelika Sarnecka nad jej pracą czuwał plut. Pułym. Po pierwszym dniu, zmęczeni ale i ciekawi dnia następnego poszliśmy spać (ok. godz. 2:00).

– Na kompanii pobudka!!! Pobudka!!! Wstać!!! Za 15 min zaprawa, strój sportowy!!! – oznajmił o godz. 6:00 plut. Pułym. Wszyscy zaspani ale przygotowani wybiegliśmy do parku Czartoryskich na zaprawę, którą poprowadził nasz wychowawca sor Mariusz Marek i plut. Kołodziej. Osada pałacowa przywitała nas lekką mgłą a na jej krużgankach czekały na nas ciekawskie i dumne pawie, które przyglądały się naszej rozgrzewce.
Po powrocie na teren szkoły kontynuowane były zajęcia z pierwszej pomocy. Pozycja bezpieczna i zdejmowanie poszkodowanemu kasku. Tę część szkolenia prowadził ratownik medyczny plut. Pułym.
O 9:00 udaliśmy się na zajęcia z ratownikami wodnym na basen (serdeczne podziękowania dla Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 10).
Na basenie czekali na nas Ratownicy WOPR, Kazimierskiej Drużyny nr 2, którzy przeprowadzili szkolenie podczas którego omówili działalność swojej drużyny, przedstawili możliwość uzyskania stopni ratownika WOPR. Następnie omówili zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk oraz radzenia sobie w wodzie w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Szczególną uwagę zwrócono na rzekę Wisłę, w omawianiu zagrożeń. Uzupełnieniem szkolenia teoretycznego był pokaz z ratownictwa medycznego (BLS po incydencie utonięcia oraz ewakuacja poszkodowanego z wody z podejrzeniem urazu kręgosłupa). W drugiej części praktycznej odbył się pokaz, technik ratowniczych, od skoków, przez techniki holowania, po akcje ratownicze. Końcowym etapem były ćwiczenia kadetów w wodzie oraz przy fantomie – wszystko pod fachowym okiem kazimierskich ratowników.

Po zajęciach na basenie, głodni udaliśmy się na posiłek, który przygotowała pani Krystyna Komsta, której bardzo serdecznie dziękujemy za pyszną grochówkę, ciasto i własnej roboty pianki.

Po obiedzie przyszedł czas na zajęcia z OSP Końskowola. Strażacy pokazali i nauczyli kadetów jak należy zabezpieczyć miejsce wypadku, jak należy wydostać poszkodowanego z auta. Młodzież mogła sama spróbować swoich sił w cięciu auta nożycami pneumatycznymi. Po odblokowaniu poszkodowanych nasz ratownik (kpr. Pułym) pokazał jak należy wyjąć poszkodowanego.
Kolejnym zadaniem realizowanym pod czujnym okiem strażaków była tzw. „bojówka strażacka” – czyli przygotowanie stanowiska gaśniczego. Dziękujemy strażakom z Końskowoli a w szczególności panu Grzegorzowi Kozakowi, który zawsze jest dla nas życzliwy.

Godz. 16:00. Przyszedł czas na oczekiwane przez wszystkich zadanie terenowe, które przygotował sierż. Robert Pola „Borsuk” (były żołnierz Zgrupowania Bojowego „Alfa”). Po części teoretycznej o topografii i orientowaniu się w terenie za pomocą kompasu i mapy „Borsuk” postawił uczestnikom szkolenia cele i zadania do wykonania w puławskim lesie miejskim. Zadanie polegało na zorientowani się w terenie a następnie jeden pluton miał za zadanie ukryć się by nie wpaść w zasadzkę plutonu drugiego. Mimo niesprzyjającej pogody – deszczu i zimna udało się mundurowym wykonać zadanie. W tym zadaniu bardzo pomógł nam sor Krzysztof Kosowski, który zna ten teren jak własną kieszeń i uwielbia tego typu zadania (wielkie dzięki).

Ostatnie zadania jakie postawiliśmy kadetom do wykonania, obejmowały tematykę z medycyny pola walki oraz ćwiczyliśmy obsługę AED.

Wszyscy zmęczeni ale mam nadzieję zadowoleni zakończyliśmy szkolenie wspólnym zdjęciem ok. godz. 22:00.

Serdecznie podziękowania za pomoc w organizacji szkolenia składam na ręce:
- pana Rafała Orłowskiego, który wypożyczył nam wrak samochodu http://www.autozlom-orlowski.pl/
- panu Grzegorzowi Kozakowi naczelnikowi i v-ce prezesowi OSP w Końskowoli
- Ratownikom WOPR, Kazimierskiej Drużyny nr 2 a w szczególności panu Damianowi Złotucha http://www.wopr.kazimierz-dolny.pl/
- panu Andrzejowi Korpyszowi - dyr. Szkoły Podstawowej nr 10 http://www.sp10.pulawy.pl/
- Robertowi Polakowi „Borsukowi” za szkolenie w terenie
- panu Marcinowi Żyle – ratownikowi medycznemu za użyczenie sprzętu
- Wojewódzkiemu Sztabowi Kryzysowemu za zorganizowanie i wypożyczenie łączności
- pani Krystynie Komście za przygotowanie grochówki i ciasta
- instruktorom: sierż. Łukaszowi Cimkowi, sierż. Konradowi Dziekanowskiemu, plut. Pawłowi Pułymowi i plut. Jakubowi Kołodziejowi
- moim koleżankom i kolegom – opiekunom: Monice Madyńskiej, Małgorzacie Busce, Lechowi Krawczakowi i Krzysztofowi Kosowskiemu
- kierownikowi naszej szkoły – Przemkowi Czechowi – za pomoc techniczną
- dziękuję panu Markowi Matyjance, dyrektorowi Zespołu Szkół nr 3 w Puławach za udostępnienie szkoły i życzliwość na koniec zostawiłem podziękowania
- na koniec zostawiłem podziękowania dla moich wychowanków z klasy 2a (mundurowej), którzy wzięli udział w tym szkoleniu oraz członkom Legii Akademickiej

Wszystkim wymienionym oraz tym, których nie wymieniłem a pomogli mi w organizacji tego szkolenia raz jeszcze serdecznie dziękuję.

Mariusz Marek

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015
016
017
018
019
020
021
022
023
024
025
026
027
028
029
030
031
032
033
034
035
036
037
038
039
040
041
042
043
044
045
046
047
048
049
050
051
052
053
054
055
056
057
058
059
060
061
062
063
064
065
066
067
068
069
070
071
072
073
074
075
076
077
078
079
080
081
082
083
084
085